KNOF to przede wszystkim ludzie, dlatego spotkania od samego początku były najważniejszym elementem naszej działalności. Poza spotkaniami z interesującymi naukowcami, organizujemy również spotkania integracyjne, wieczorki filmowe oraz wspólne wyjścia na miasto.
Spotkanie z Optical Student Association at Stockholm University
Nasza absolwentka – Natalia Kuk, (obecnie doktorantka w grupie Trapped Ion Quantum Technologies na Uniwersytecie Sztokholmskim), założyła nowe koło naukowe: Optical Student Association at Stockholm University. 8 marca zorganizowaliśmy spotkanie naszych Kół, aby podzielić się doświadczeniami i omówić przyszłe działania. Spotkanie było świetną okazją do nawiązania nowych kontaktów i odkrycia jak…
Spotkanie z dr. Michałem Parniakiem – „Processing quantum information with atomic ensembles”
W środę drugiego marca spotkaliśmy się z dr. Michałem Parniakiem – kierownikiem Laboratorium Urządzeń Kwantowo-Optycznych na UW, który dawniej pełnił też rolę prezesa KNOF. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się o badaniach prowadzonych w grupie Michała. W szczególności o tym, jak zbudować procesor kwantowy z wykorzystaniem zimnych atomów rubidu oraz jak wykorzystać…
Świętowanie wejścia na orbitę teleskopu Jamesa Webba
Aby uczcić wejście na orbitę teleskopu Jamesa Webba zorganizowaliśmy spotkanie z quizem, grami planszowymi i pizzą. Spotkanie miało miejsce 26.01.2022 r. Ze względu na sytuację COVIDową spotkanie miało charakter hybrydowy. Centralnym punktem spotkania był quiz z nagrodami. Quiz dotyczył wiedzy nt. teleskopu Webba. Mieliśmy ok. 20 uczestników w pizzeri oraz…
Muzeum Neonów z Nanorurkami
Czasem dobrze powspominać, a szczególnie w czasach towarzyskiej apokalipsy. Dnia 04.10.2019 wybraliśmy się wraz z zaprzyjaźnionym kołem “Nanorurek” do Warszawskiego Muzeum Neonów. Muzeum skupia się na prezentacji polskich reklam świetlnych, jednak można tam też znaleźć nawiązania do kultury zagranicznej. O tym, że wszystko skończyło się kolorowo, to nie muszę chyba…
Zebranie Walne KNOF 2020
8 stycznia 2020 odbyło się coroczne Walne Zebranie KNOF – spotkanie wszystkich członków w celu podsumowania poprzedniego roku i wyboru zarządu na nadchodzący rok. Ustępujący Zarząd 2019 podsumował poprzedni rok, podkreślając najważniejsze osiągnięcia, takie jak zdobycie nagrody na EPS Leadership Meeting, organizacja szkoły weekendowej miniModes 2019 czy zdobycie grantu NzN…
Career Paths in Photonics and Securing Research Funding
On 27th November we were hosting meeting with Gabrielle M Thomas, a winner of the very prestigious Marie-Sklodowska Curie Actions (MSCA) Individual Fellowship (IF), 2019 Ambassador of the Optical Society and now an innovation manager at M Squared. She shared her personal journey and experience of selecting a career path as well as some tips and resources useful for our own careers. Some of the most valuable things we’ve learned are ways of being more active in specific field of interest and building our own network. During workshop our guest guided us through the process of writing grant proposals and securing funding. She provided us with elaborately detailed requirements and pointers to pay attention to while writing for grants and scholarships. What was extremely interesting to understand and discuss was her very own MSCA IF proposal. Thank you all for great meeting!
Spotkanie z Michaelem Freemanem
13 i 14 listopada Michael Freeman z Washington University, stypendysta programu Fulbrighta, uczył nas, jak wizualizować swoje dane, idee i pracę Spotkanie oraz warsztaty pod tytułem “Visualization concepts: using data to explain complex topics” pokazywały, kiedy pozornie proste pomysły są trudne i zdradliwe do zaprezentowania; a także przeciwieństwa, czyli skomplikowane…
Spotkanie z Bartoszem Boruckim – Visualization: from data to (un)informative image
Trudno jest wyobrazić sobie zawód, w którym przedstawianie danych w sposób zrozumiały nie jest przydatne. W świecie, w którym informacje docierają do nas z każdej strony, pojawia się potrzeba przedstawiania ich w odpowiedni sposób, jeśli oczekujemy zrozumienia i dostrzeżenia. Właśnie dlatego prelekcja o wizualizacji danych przedstawiona przez Bartosza Boruckiego z…
Nauka z WOW! – spotkanie z Tomaszem Rożkiem
Na naszym spotkaniu inauguracyjnym w roku 2019/2020 gościliśmy dra Tomasza Rożka – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich popularyzatorów nauki. Oprócz doktoratu z fizyki, zdobył także dyplom z dziennikarstwa na Uniwersytecie Śląskim. Jest autorem książek popularnonaukowych, programu telewizyjnego Sonda2, strony internetowej naukatolubie.pl oraz licznych artykułów prasowych. Na spotkaniu odpowiadał na pytania…
miniModes 2019 announcement
We are proud to announce our brand new initiative – the miniModes Photonics School. It is a unique over-the-weekend conference by students, for students and PhD candidates of University of Warsaw, aiming to establish links between various UW divisions, spark fresh ideas, exchange experience and initiate new collaboration projects, engaging…
Wizyta w firmie Vigo 2019
Podwarszawska firma VIGO Systems to światowy lider w projektowaniu i produkcji detektorów podczerwieni, a ich wyroby są częścią najsłynniejszych współczesnych projektów naukowych, jak infrastruktura LIGO czy łazik Curiosity. Nic dziwnego, że organizowana w lutym wycieczka KNOFu do siedziby firmy w Ożarowie przyciągnęła wielu chętnych. Przedstawiciele VIGO pokazali laboratoria, przeprowadzili uczestników…
Life’s a pitch – po spotkaniu
Spotkań rozwijających umiejętności miękkie ciąg dalszy – tym razem dr hab. Piotr Wasylczyk uczył nas, dlaczego w prezentacjach naukowych warto chociaż odrobinę się wyróżniać, jak nie marnować czasu publiki, oraz czym jest slajdocentryzm i czemu tak groźne jest jego wyznawanie. Dziękujemy dr Wasylczykowi za cenne porady, a uczestnikom za liczne…
Life’s a pitch – meeting with dr hab. Piotr Wasylczyk
Często słyszymy, że życie jest takie czy inne, ale ogólnie nie jest łatwe. Tymczasem na najbliższym spotkaniu KNOF dr hab. Piotr Wasylczyk przekona nas do swojego zdania – „Life’s a pitch” – i że wcale nie jest to takie trudne. O życiu będzie mało, dużo natomiast o przygotowywaniu ciekawych i…
Spotkanie „Can the tissue be a lens?”
Kolejne spotkanie naszego Koła przybliżało uczestnikom zastosowania optyki w medycynie i biologii. Prof. Maciej Wojtkowski, renomowany naukowiec zajmujący się obrazowaniem biomedycznym, opowiedział o swoich badaniach prowadzonych w jego zespole Optyki Fizycznej i Biofotoniki w Instytucie Chemii Fizycznej PAN. Wykład odpowiedział nie tylko na pytanie tytułowe, ale i opowiedział o różnych…
Can the tissue be a lens? – meeting with prof. Maciej Wojtkowski
Chcemy serdecznie zaprosić na spotkanie z prof. Maciejem Wojtkowskim, który przygotował dla nas prezentację „Can the tissue be a lens?” („Czy tkanka może być soczewką?”). Maciej Wojtkowski zaprezentuje jeden ze swoich obecnych projektów badawczych, który koordynuje jako Lider Zespołu w grupie badawczej Optyki Fizycznej i Biofotoniki w Instytucie Chemii Fizycznej…
Physics and what next? – po spotkaniu
Pierwsze spotkanie KNOF z serii rozwijającej umiejętności miękkie już za nami! Dr Anna Szkulmowska – naukowiec na UMK w Toruniu i prezes firmy AM2M – przeprowadziła inspirujący wykład “Physics and what next?”. Czy po fizyce można zostać jedynie naukowcem? Jakie umiejętności pracodawcy cenią u fizyków? A jakich nam najczęściej brakuje?…
Physics and what next? Meeting with dr Anna Szkulmowska.
Cześć Kochani, Zbliża się kolejne spotkanie Koła Optyki i Fotoniki oraz wszystkich jego sympatyków. Kiedy : 7. marca o godzinie 16.15 Gdzie : W sali B2.38, w nowym budynku FUW-u Zapraszamy serdecznie, zwłaszcza że będziemy mieli przyjemność gościć inspirującą panią doktor Anię Szkulmowską… Jeśli ktoś jest zmęczony sesją i porzebuje…
Registration – How To Write the Best Outstanding Abstract
If you want to register for workshop „How To Write the Best Outstanding Abstract” please fill form available under following link. The number of available places is limited so do not linger with registration. Registration form: https://goo.gl/forms/QFHzSKaPvtU2Nvbi2 More details about the workshop: Facebook Event Event on our webpage
Konferencje OSA oraz ISE
Podczas tegorocznych wakacji członkowie KNOF uczestniczyli w międzynarodowych konferencjach podczas których budowali sieć kontaktów z przedstawicielami zagranicznych kół naukowych zajmująch się szeroko pojętą optyką i fotoniką. Piotr Węgrzyn uczestniczył w dwóch wydarzeniach odbywających się w Waszyngtonie, DC. Podczas OSA Student Leadership Conference Piotr brał udział w trzydniowycm intesywnym programie wydarzeń…
Spotkanie z dr. Michałem Chyłą
Zapraszamy na spotkanie z dr. Michałem Chyła – pracownikiem czeskiego ośrodka badawczego HILASE – www.hilase.cz. Spotkanie odbędzie się 30 listopada 2017 o godz. 16:15 w sali 3.73 na Wydziale Fizyki UW. Abstrakt wystąpienia: Głównym celem projektu Hilase jest opracowywanie technologii laserów ciałostałowych umożliwiających osiągnięcie przełomowych parametrów technicznych. Lasery te miałyby mieć znacznie…
Wykład dr. Piotra Migdała
Zapraszamy na pierwsze spotkanie KNOF w roku akademickim 2017/2018. We wtorek 10 października 2017 o godz. 18:15 w sali 1.02, dr Piotr Migdał wygłosi wykład o swoim projekcie „Gry naukowe i moja gra kwantowa”. Zapraszamy! Abstrakt: Gry i zabawy umożliwiają poznawanie świata w sposób, w którym główna motywacja jest pozytywna…
Fotorelacja z wyjazdu na międzynarodową konferencję “CLEO®/Europe-EQEC 2017”
Fotorelacja z projektu „Wyjazd na międzynarodową konferencję “CLEO®/Europe-EQEC 2017” Trzech członków Koła Naukowego Optyki i Fotoniki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego wzięło udział w międzynarodowej konferencji “CLEO®/Europe-EQEC 2017” w dniach 24-30.06.2017). Konferencja miała miejsce w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Monachium (ang. ICM – International Congress Centre Munich). Była to doskonała okazja…
ŚwiatłoDzień 2016
Zapraszamy na tegoroczny event promocyjny Zakładu Optyki. To świetna możliwość żeby zacząć prowadzić wspólnie z nami badania naukowe. Nasze Koło ściśle współpracuje z Zakładem, zdobywamy fundusze na wyjazdy konferencyjne i promocje badań jakie prowadzimy. Wykład będzie dotyczył ostatniego eksperymentu wykonanego w Laboratorium Pamięci Kwantowych opisanego szerzej w pracy: M. Dąbrowski,…
Optical imaging of brain circuit function
Zapraszamy na wykład prof. Marka Schnitzera (Stanford University) pt. „Optical imaging of brain circuit function”, który odbędzie się w czwartek 19 maja o 16:30 w sali 1.01.