Międzynarodowy Dzień Fotoniki

W związku z 40-leciem przyjęcia wartości prędkości światła przez Generalną Komisję Miar i Wag, 21 października obchodziliśmy na Wydziale Fizyki – Międzynarodowy Dzień Fotoniki. Tematem tegorocznej edycji obchodów było „engaging young talents”, dlatego wydarzenie adresowaliśmy uczniom szkół średnich.

Dzień fotoniki rozpoczął wykład dr Michała Karpińskiego, który opowiedział o przesyłaniu światła przy pomocy światłowodów. Oprócz tego na uczestników czekały także wystąpienia dr inż. Tomasza Kardasia i dr Łukasza Zinkiewicza dotyczące tego jak zbudować ultraszybki laser oraz tegorocznej nagrody Nobla za lasery attosekundowe. Maciej Nowakowski opowiedział nam o przemyśle fotonicznym w Polsce, dr inż. Kamil Pierściński o urządzeniach fotonicznych działających w podczerwieni, a Zofia Dziekan o mikronarzędziach zasilanych światłem.

Podczas wydarzenia na uczestników czekał także quiz z nagrodami, w którym główną nagrodą była wycieczka po laboratoriach Sieci Badawczej Łukasiewicz. Jednak żeby ją wygrać należało wcześniej dokładnie wysłuchać wszystkich wystąpień. Podczas przerwy uczestnicy mieli też możliwość poznać polskie firmy i instytucje związane z fotoniką w tym m.in. Fluence, Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki – Sieci Badawczej Łukasiewicz, Sygnis i Signify.