• To wydarzenie minęło.

Women in Science Day – part 1

6 marca 2020 @ 17:30 - 21:30

[English below]

Serdecznie zapraszamy studentki oraz studentów Kampusu Ochota do wysłuchania wykładów naszych inspirujących prelegentek. Opowiedzą Wam one, jak zostać naukowcem i jak potoczyły się ich ścieżki kariery.

W części pierwszej, w piątek wystąpi dla nas Araceli Venegas-Gomez, hiszpańska pani inżynier lotnictwa, która zrobiła zwrot w swojej karierze i już niebawem zostanie panią doktor w dziedzinie mechaniki kwantowej. Po spotkaniu zapraszamy do pobliskiego baru z Kołem Naukowym Optyki i Fotoniki UW!

Do zobaczenia w poniedziałek 6 marca w sali 0.06! Druga część spotkań w poniedziałek, 9 marca.

We want to warmly invite all students of Ochota University Campus for lectures presenting our inspiring speakers. As part of Women in Science events, they will share with us their experience in the scientific careers.

In first part we will have the pleasure to listen to Araceli Venegas-Gomez, a Spanish aerospace engineer, who made a significant turn in her career and will be shortly graduating with a PhD in quantum mechanics. After the meeting KNOF invites you to the nearby bar for discussions and socializing.

See you on Monday, 6th March in room 0.06! Part two on Monday, 9th March.

Data:
6 marca 2020