• To wydarzenie minęło.

Transmisja światłowodowa poza pasmem 1550 nm + Prezentacja IEEE Photonics

17 grudnia 2018 @ 11:15 - 12:30

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z prof. Jarosławem Turkiewiczem z Politechniki Warszawskiej, który wygłosi dwie prezentacje:”Transmisja światłowodowa poza pasmem 1550 nm” oraz „Działalność IEEE Photonics”. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 17 grudnia 2018, o godz. 11:15 w sali 3.73 na Wydziale Fizyki UW. Serdecznie zapraszamy! Po spotkaniu planowany jest wspólny lunch.

Streszczenie prezentacji „Transmisja światłowodowa poza pasmem 1550 nm”

Obecnie, znacząca większość ruchu telekomunikacyjnego jest transmitowana w oknie 1550 nm. Wynika to z minimalnego tłumienia światłowodu, jak również z doskonałej technologii wzmacniaczy optycznych. Ostatnio pojawiły się nowe obszary zastosowań transmisji światłowodowej, które mogą wykorzystywać inne okna transmisyjne. W prezentacji omówiona zostanie transmisja światłowodowa w oknie 850 nm i 1310 nm.

Więcej informacji o prof. Jarosławie Turkiewiczu

Jarosław Turkiewicz uzyskał stopień naukowy doktora  w roku 2006 na Technische Universiteit Eindhoven (TU/e) w Holandii, a w roku 2014 uzyskał stopień doktora habilitowanego na Politechnice Warszawskiej. W latach 2006–2007 pracował w firmie The Boston Consulting Group. W 2007 roku rozpoczął pracę w Instytucie Telekomunikacji Politechniki Warszawskiej jak i dziale badawczym Telekomunikacji Polskiej. Autor wielu innowacyjnych rozwiązań w obszarze transmisji i optycznego przełączania sygnałów. Pasjonat transmisji 1310 nm. Jako pierwszy na świecie zrealizował transmisję 4 ×25 Gbit/s w oknie 1310 nm, która jest wykorzystywana w Ethernet 100G. Autor lub współautor ponad 100 recenzowanych artykułów naukowych, np.: „Nature Photonics”, „IEEE Photonics Technology Letters”,czy  „IEE Electronic Letters” oraz konferencjach, np. ECOC, OFC i ICTON, w tym artykuły post-deadline ECOC, OFC i invited. Recenzent wielu czasopism naukowych, konferencji oraz NCN, NCBiR oraz NAWA. Wielokrotnie nagrodzony nagrodami Rektora PW za osiągnięcia naukowe i dydaktyczne oraz w 2005 roku prestiżową nagrodą IEEE Laser&Electro-Optics Society. Kierownik projektów badawczych finansowanych ze źródeł MNiSW, NCN, NCBiR i EC.

Data:
17 grudnia 2018